همکاری سه قدرت ، آغاز عصر رمز های نوین

همکاری اپل ،گوگل و مایکروسافت خبر های خوشی را نوید می دهد و آن اتمام عصر رمز های عبور متعدد به کمک فناوری فایدو است . باید گفت که توافق سه جانبه صورت گرفته میان این سه شرکت بزرگ‌ترین جهش به سوی حفظ امنیت و سهولت در استفاده از حساب های کاربری است .

 برای اکثر افراد پیش آمده است که به دلیل کثرت رمز های عبور برای ورود به پلتفرم های متعدد ، دچار فراموشی رمز عبور خود شوند. به همین دلیل بزرگان عرصه فناوری راه حلی برای این مشکل پیدا کرده اند .

بنابر مقاله منتشر شده از جانب گوگل ، ورود کاربران به حساب شخصی خود بدون نیاز به رمز عبور این امکان را می دهد از دستگاه های هوشمند خود نظیر لپتاپ ، گوشی و ….. به عنوان کلید سخت افزاری استفاده کنند . به منظور دسترسی به یک وب‌ سایت یا سرویس یا دستگاه ، از کاربران درخواست می‌شود که قفل امنیتی گوشی خود را باز کنند . گوشی کاربر می‌تواند کلید عبور سازگار با فایدو را ذخیره کند و زمانی که قفل گوشی باز است ، آن را برای احراز هویت در وب‌سایتی ، با آن وب‌سایت اشتراک‌گذاری کند. بدین‌ترتیب ، در آینده‌ای نزدیک احراز هویت بدون رمزعبور در تمام پلتفرم‌های بزرگ نظیر سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک‌او‌اس، اندروید و آی‌او‌اس و مرورگرهای کروم و اج و سافاری اجرایی می شود .

 با حذف رمزعبور به صورت کلی ، دیگر به حفظ نام کاربری و رمزهای متفاوت برای استفاده از خدمات مختلف نیازی نیست و خطر استفاده از رمزعبور همسان برای سرویس ها متعدد نیز ازبین خواهد رفت . درواقع، حساب های بدون رمز ، کار هکرها را برای دسترسی به اطلاعات دشوار می‌سازد ؛ زیرا برای دسترسی به حساب کاربران باید دستگاه فیزیکی آنان را دراختیار داشته باشند.

براساس مقاله‌ای که گوگل منتشر کرده است، درصورت گم‌شدن یا دزدیده شدن گوشی می‌توان کلید عبور را روی دستگاهی جدید ازطریق پشتیبانی در فضای ابری همگام‌سازی کرد.

تاکنون این سه غول دنیای تکنولوژی اعلام کرد‌‌ه‌اند که سازگاری با این قابلیت جدید در سال آینده میلادی در سراسر پلتفرم‌ها اجرا خواهد شد؛ البته هنوز اطلاعات دقیقی از چگونگی اجرای این فناوری منتشر نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.