جنگ بین دو معمار

معماری ARM :

معماری ARM فراگیرترین معماری پردازنده در جهان است که بیش از 215 میلیارد تراشه مبتنی بر ARM در سه دهه گذشته برای محصولات مختلف از حسگرها، پوشیدنی‌ها و گوشی‌های هوشمند گرفته تا ابررایانه‌ها ساخته شده است.

مزایای معماری Arm عبارتند از:

امنیت یکپارچه

کارایی بالا و بهره وری بسیار بهتر در مصرف انرژی

فراگیر در بازارها

Arm با شرکای خود برای تکامل معماری خود و رفع نیازهای آینده همکاری می کند. هدف از این پیشرفت‌ها کمک به افزایش قابلیت محاسباتی در زمینه‌هایی مانند پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) و یادگیری ماشین (ML) و بهبود دائمی امنیت و استحکام بخشیدن به سیستم‌های ما است.

جدیدترین نوع معماری ARM ، Armv9-A است . ویژگی های این نوع جدید عبارتند از :

ارائه بهترین عملکرد در بین انواع معماری ARM

بهینه شده برای سیستم عامل های سنگین

مصرف انرژی زیاد

معماری X86 :

معماری X86 که در سال 1978 طراحی شد و یکی از اولین ISA* ها برای محاسبات مبتنی بر ریزپردازنده بود. این معماری متعلق به کمپانی اینتل است اما برخی دیگر از کمپانی ها مانند AMD و VIA Technologies نیز این معماری را اتخاذ کرده­اند.

* ISA به عنوان یک رابط بین سخت افزار و نرم افزار عمل می کند و مشخص می کند که پردازنده قادر به انجام چه کاری است و همچنین نحوه انجام آن را مشخص می کند.

ویژگی های اصلی این معماری عبارتند از:

  • یک چارچوب منطقی برای اجرای دستورالعمل ها از طریق یک پردازنده فراهم می کند .
  • به برنامه‌ها و دستورالعمل‌های نرم‌افزاری اجازه می‌دهد روی هر پردازنده‌ای از خانواده ۸۰۸۶ اینتل اجرا شوند .

معماری x86 عمدتاً عملکردهای برنامه‌ریزی را مدیریت می‌کند و دستورالعمل هایی مانند آدرس‌دهی حافظه، مدیریت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، نوع داده­ها و مدیریت ورودی/خروجی (I/O) را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.